Tak ako pri zmene ročného obdobia meníme svoje oblečenie, rovnako v niektorých prípadoch meníme aj disky na našom aute. A tu sa častokrát dostávame k úvahe, či uprednostníme moderné hliníkové disky známe ako elektrony, alebo vsadíme na klasické plechové disky (oceľové). Úlohu pri rozhodovaní zohráva aj finančná otázka, pričom prvá možnosť je logicky drahšia, než tá druhá. Cena však určite nie je jediný faktor, ktorý by mal pri výbere rozhodovať.

Každá z týchto možností totiž predstavuje iné vlastnosti a stránky, ktoré niekto ocení a iný zasa nie. Je to viac menej vec názoru a osobného vkusu. Spravme si však ich krátku charakteristiku.

koleso, rám, BMW

V podstate môžeme povedať, že v súčasnosti zostávajú populárnejšie hliníkové disky, ktoré sú špecifické najmä svojim oveľa atraktívnejším dizajnom a ich vizuálna stránka sa dokonale prispôsobí aj modernejším a drahším typom áut. Navyše máme na výber z niekoľkých typov značiek, prevedení a cenových kategórií.

Je to ale takisto ich nižšia hmotnosť, ktorá je považovaná za ich výhodu a podpisuje sa pod lepšie jazdné vlastnosti a napríklad aj pod nižšiu spotrebu pohonných látok pri jazde. Takisto majú nižšiu tendenciu sa opotrebovať a na rozdiel od„plecháčov“ predstavujú jednoduchú, nenáročnú údržbu.

  • Existuje preto niekoľko dôvodov, prečo sa u mnohých ľudí stávajú favoritom. V skratke je to však najmä ich vzhľad, nižšia hmotnosť a nenáročná údržba.

koleso, hliníkový disk

Aké výhody teda môžeme povedať o druhej možnosti, čiže o plechových diskoch?

Charakterizujme ich asi takto. Je to lepšia voľba pre tých, čo hľadajú jednoduchý disk za rozumnú cenu, ktorý bude spoľahlivo plniť svoj účel.  Oceniteľnú výhodu predstavuje ich dobrá odolnosť. Údržba síce môže byť náročnejšia, ale v prípade opravy diskov ide zasa o ľahšiu alternatívu. A pokiaľ chcete ich dizajn vylepšiť, to sa dá vyriešiť ozdobnou plastovou puklicou.